केंद्रीय विद्यालय, क्र. सं. 1, वायु सेना स्टेशन, सांबरा
Kendriya Vidyalaya, No.1, Air Force Station, Sambra
(An Autonomous body under MHRD) Government Of India
CBSE Affiliation Number : 800010
Announcements
Auctioning of condemned articles of Computer and other departments will be on 16.09.2017. See more infor..in downloads
Eligible applicants are called for attending interview as per notification for part-time contractual teachers for PRT, Nurse & Counselor on 10.08.2017 at 10:00 am. Attend the interview with original certificates in Vidyalaya premises.
The Sanskrit week celebration will be celebrated from 4.08.2017 to 10.08.2017.
Application are invited for appointing on part time contractual basis (PRT, Nurse & Educational Counselor) See more details in download section………..
The Members of VMC, PTA & intersted Parents are invited for attending 3rd International Yoga Day Celebration on 21st of June 2017, 7.00 am at Vidyalaya Premises….
The Vidyalaya Excelled in CBSE Board Exam with 100% in Class X & 98.67% in Class XII for the year 2016-17. Congratulation ! ! ! & Wishing All the Best……..
VISITING HOURS 11.00 A.m. To 12.00 Noon. (ON ALL WORKING DAYS)
Enrolment Position as on date. See more in enrolment page…
Applications are invited to registering firms for supply of various items for the year 2017-18 . See more in downloads….
Congratulation SAMRUDDHI N BADIGER of Class IX !!!!!! We are Proud of You and wising you all the best for going to Participate in International School Federation- WORLD SWIMMING CHAMPIONSHIP -2017, to be held at Budapest, Hungry.



Principal

Shri. Ch. Vijaya Ratnam
MA (Eco.), MA (Pub. Adm.), M. Phil, M.Ed


Videos






C C A SCHEDULE  (PRIMARY) 2017-18



   

S.No.     DATE

ACTIVITY

1        21.04.2017

House Meeting

2        28.04.2017

English/Hindi Calligraphy  

3        23.06.2017

House Meeting

4        30.06.2017

Greeting Cards Making

5        07.07.2017

English Poem Recitation

6        14.07.2017

Hindi Poem Recitation

7        21.07.2017

House Meeting

8        28.07.2017

Drawing

9        04.08.2017

Action Song

10      11.08.2017

Collage Work,Clay Model, Rangoli,Craft

11      18.08.2017

House Meeting

12      01.09.2017

Quiz/GK

13      08.09.2017

Memory Test

14      15.09.2017

English Story Telling

15      22.09.2017

Hindi Story Telling

16      06.10.2017

House Meeting

17      13.10.2017

Group Song

18      20.10.2017

House Meeting

19      27.10.2017

Group Dance

20       03.11.2017

Fancy Dress Competition

21      10.11.2017

House Meeting











































CCA   ACHIEVEMENTS 2016-2017



1)Master Reeturaj of Class X-B participated in English Declamation and                          


2)Kumari Ekta Singh participated in Hindi Declamation.

They presented the station at command level conducted by AFWWA.

 


3)Master Prashant Singh of Class XII-A participated in CSIR Project                       

(Manual Exhaust Fan) and got prize of Rs 10,000/-.

 

                 Cluster Level Social Science Exhibition :


1)Kumari  Reet of class VIIB got 1st place in English Elocution.

2)Master Shashank Gautam  of Class XI A got 2nd place in English Debate.

3)Kumari  Pooja  of Class XIIA got 2nd place in Hindi Poem recitation.

4)Master Reeturaj and Master Nandagopal of Class XB got 2nd position in Quiz.

5)Master Vishal S of Class VII B got 2nd Place in Solo Song.

6)Master Rohit Lochib of Class XI A got  2nd  place in Hindi debate.

7)Kumari Ekta Singh of IX B got   1st  place in Hindi debate.

8)Master Aman Mishra of Class XB got selected for Exhibit Explanation.

 

                   Drawing Competition Organized by IAF

I Category (Class I to V)

1)Kumari Swetha Y Patil           -VA

2)Kumari Sushma                      -IVC

3)Kumari Rishu                           -VC

II Category (Class 6-12)

1)Kumari Bhagyashree               -IX A

2)Master Aman Singh Kaliya      -XIIA

3)Kumari Simran                          -XIIA





C C A SCHEDULE (SECONDARY)  2017-18



S.No.  Date

ACTIVITY

1    01.04.2017

Division of Class Into Four Groups

2    04.04.2017

House Meeting – Selection of Leaders

3    15.04.2017

Greeting Card Making

4    22.04.2017

Earth Day Celebration & English Skit

5    29.04.2017

Poem Recitation

6    01.07.2017

Skill-O-Rama

7    15.07.2017

File Making 

8    22.07.2017

English Debate

9    29.07.2017

Hindi Debate

10  05.08.2017

Group Song (Patriotic)

11  19.08.2017

Group Dance(Folk)

12  26.08.2017

Extempore

13  16.09.2017

Hindi Recitation

14  23.09.2017

Shloka  Recitation

15  07.10.2017

Hindi Skit

16  21.10.2017

Collage

17  28.10.2017

Rangoli

18  18.11.2017

Diya/Candle Decoration

19  25.11.2017

General Quiz

20  02.12.2017

Vegitable Carving

21  16.12.2017

Spell Bee

22  23.12.2017

Crib & Christmas Tree Decoration





House Master, Asso House Master & House captains (Primary)



House

House Master

Asso. House Master

House Captains

BLUE


N PARVATI

        -

LAXMI POL

1.ADARSH KOTAGI

2.RISHU

3.ADITYA SINGH(VC)

4.SUHANA BALIYAN(VC)

RED


GOPAL GOKAVI

RITU YADAV

BABITA CHOUDHARY

1.ANKUR

2.AADYA

3.ARIHANTH(VC)

4.SHREYASHRI(VC)

YELLOW


SHUBHA  KURI

ROHINI CHOUGULE

VIJAYA BHAT

1.VINAYAK

2.RIKHITA

3.RONALD(VC)

4.CHARUNYA(VC)

GREEN


REETA RANI


ROLLY DUBEY

PRAKASH KEDNURKAR

1.MOHIT

2.SREENANDA

3.SIDHARTH(VC)

4.SHUBHANGI(VC)




House Master, Asso House Masters & House captains (Secondary)





House

House Master

Asso. House Master

House Captains

BLUE

RAVI RATHOD

PGT COMP

1.TEJASHWINI KOTI

2.ARCHANA PANDEY

3.SHASHIKALA PATIL

4.KESHAV KULKARNI

1.ROHIT HUGGI

2.KAVITA IRRAPPA A


GREEN

SHAIK ANSAR BASHA

PGT HIST

1.CHANDANA

2.PRABHA KURI

3.TGT MATHS2

4.RAJU HALAB

1.KSHITJ PATHAK

2.SALEEHA


RED

SP KITTUR

PGT PHY

1.SWATI MURKUTE

2.LAKSHMI TK

3.SEETARAM BHAT

4.NAGAYYA HIREMATH

 

1.KUNAL SEKHON

2.KHUSHBOO

YELLOW

MAHESH AMATI

PGT GEOG

1.SHILPA MALVANKAR

2.RG LAILA

3.NOORJAHAN

4.KUNDAN KUMAR

1.SANDEEP M

   FATHEPURE

2.GETTANJALI M





    Student Pupil Leaders PRIMARY

1.

Boys

       ARYAN 

2.

Girls

       SNEHAL

Student Vice Pupil Leaders

1.

Boys

      PRANAV

2.

Girls

      MRUNALINI

School Sports Leaders

1.

Boys

      RONALD

2.

Girls

      AKSHAT

School Vice Sports Leaders

1.

Boys

       VISHAL

2.

Girls

       KIRTI

School CCA Leaders

1.

Boys

       SIDHARTH

2.

Girls

       SUHANA

School Vice CCA Leaders

1.

Boys

       
        ZIAD

2.

Girls

       
        ANSHIKA



    Student Pupil Leaders SECONDARY

1.

Boys

       SHASHANK GAUTAM

2.

Girls

       SAKSHI DESHPANDE

Student Vice Pupil Leaders

1.

Boys

     
      PRATHAMESH  SH

2.

Girls

      SUNIDHI SHARMA

 

School Sports Leaders

1.

Boys

     PRANSHU YADAV

2.

Girls

     MAMTHA HUBBALLI

 

School Vice Sports Leaders

1.

Boys

     
       B NEERAJ

2.

Girls

     
       ARUN JYOTHI

 

School CCA Leaders

1.

Boys

      
         VINEET

2.

Girls

      
         VAISHNAVI MAGDUM

 

School Vice CCA Leaders

1.

Boys

       
          NISHANT CHANDRA

2.

Girls

       
          SAKSHI

 

School Discipline Leaders

1.

Boys

         HRITHIK JUERKAR

2.

Girls

         AMRITHA TOTAGI

 

School Vice Discipline Leaders

1.

Boys

       
          PRATHAM NAYAK

2.

Gils

          MANSI







Visitor count : Website counter






Copyright 2012 KV Sambra, Sambra, Belgaum
Site designed and maintained by KV Sambra School Staff